ZODYAKTA OĞLAK BURCU

ZODYAKTA OĞLAK BURCU

22 Aralık - 21 Ocak tarihleri  arasında doğanların burcu  Oğlak burcudur. Zodyak kuşağında Yay  burcundan sonra gelir. Toprak grubunun öncü nitelikli burcudur. Zodyakda önemli   köşe evlerden onuncu evin sahibidir. Cinsiyeti dişi olan oğlak burcunun, karakteri soğuk ve kuru, huyu melankolik, yönetici gezegeni Satürndür. Satürn ayrıca kova burcunun da yönetici gezegenidir.  Mevsim olarak soğuk, sert kış mevsimine rastlar,  gezegeni yavaş yavaş yükselen güneşi sembolize eder. Sorumluluk duygusunu ifade eden oğlak burcu subjektif ve içe dönüktür.  Satürn Güneş sisteminin  altıncı gezegenidir. Güneş sisteminin ikinci büyük gezegeni olan Satürn'ün gazlardan oluşan halkalı bir yapısı vardır Satürn gezegeni yirmi dokuz yılda bir bir  burca gelir ve geldiği burçta iki buçuk yıl kalır. Güçlü ve dominant bir gezegendir. Satürn karmanın temsilcisi olarak bilinir. Kötücül olarak bilinen satürn gezegeni sorumluluk duygusu verir. Kısıtlamalara sebep olur. Bilgelik ve otorite verir. Disiplin, ciddiyet ve başladıkları işi bitirmek gibi sorumluluklar da verir. Ayrıca satürn oğlak burcuna, dürüstlük ve güvenilirlik duygusu da verir. Oğlaklar ciddi olmalarının yanında çalışkan ve  dürüst insanlardır. Oğlak burcunun insanları sabırlıdır. Gerçekçi ve kuralcıdır. Oğlaklar ciddiyetlerinin yanı sıra güçlü bir iradeye sahiptir.

Oğlak burcunun  karşıt burcu, gölgesi dört - on  ekseninde yer alan yengeç burcudur. 

Oğlakların  uğurlu günü cumartesi, uğurlu sayısı 8,  uğurlu taşı lal, kırmızı kuvars ve kehribardır. Metali kurşun, çiçeği kasımpatı, kadife çiçeği, gül ve kamelya, rengi ise  koyu kahverengi, nefti yeşil, siyah, beyaz ve kurşunidir. 

     Oğlak burcu insanlarının fiziksel  genel yapıları ise  genellikle şöyledir:  Kısa boylu, ince uzun bacak yapısı olan,  zarif,  albenili,  fotojenik çehreye sahip,  dar göğüslü,  siyah saçlı,  ciddi görünümlü kişilerdir. Mütevazi ve  sakin görünüşlü, aklı başında, sadelikten hoşlanan  insanlardır.  Oğlakların insanlarla ilişkileri biraz zordur. Geleneksel yapıya sahip klasik insanlardır. İradeli, çalışkan, saygın bir kişilikleri vardır. Geleneksel yapıları gereği hatıralarına  ve antikaya çok önem verirler.Oğlak burcu insanları karakter olarak kendilerinden emin, güçlü, çalışkan ve sabırlı insanlardır. Ciddiyetlerinin yanı sıra  başarıya odaklı, hırslı ve çalışkandırlar. Yalnızlıktan hoşlanırlar, işleriyle baş başa kalıp çalışmak en önemli özellikleridir. Soğukkanlı, ciddiyetli  olmalarına rağmen  son derece güvenilir kişilerdir. Hassas ve sıcak kalplidirler. Ketum insanlardır. Fazla konuşmazlar. Paralarının hesabını iyi yaparlar,  garanticidirler. Gelecek kaygısı taşımayan  maddi ve güvenli  bir hayat kurma arzusuyla yaşarlar.  Sakin  yapıda olmalarına  rağmen,  sinirlendiklerinde ortaya çıkan öfke çok büyük olur. Bir oğlağın en önemli özelliği başarmaktır. En büyük kaygıları ise yetersiz kalmak ve başarısız olmaktır. Çünkü kendilerini genellikle yetersiz  hisseden  bir yapıya  sahiptirler. Oğlak burcu insanları  hatalarını belli etmekten hoşlanmazlar çünkü güçlü bir iradeye sahiptirler. Mağrur bir yapıları vardır.  Olgun ve bilge kişilerdir.  Bu kişilerle ilişkiler zor olmasına rağmen  arkadaşlıkları samimi ve kalıcıdır. Maddeciliğe düşkünlükleri onların tutumlu ve hırslı olmalarına sebep olur. Planlı ve prensipli  davranışları onları disiplinli, sınırlayıcı, kısıtlayıcı yapar. Oğlak burcunun öncü özelliği, onları ağır adımlarla, sabırla zirveye tırmandırır. Sorumluluk sahibi, yönetici, mantıklı  ve  kuralcıdırlar. Geleneklere önem veren,  topluma uygun hareket eden, onaylanmak isteyen, organizatör ve mükemmelci yapılarıyla   kararlı  bir şekilde sabırla  hedefe ulaşırlar. Yapmacıklıktan hiç hoşlanmayan saygın ve dürüst insanlardır. Sadelikten hoşlanıp yalnız yaşamayı tercih ederler.

   Oğlaklar için güven duygusu çok önemlidir.Topluma karşı güven duygusu oluşturmak en çok  önem  verdikleri sorumluluk  duygularıdır. Evde düzen  ve güven en çok önem verdikleri şeydir. İlişkilerinde çekingen ve mesafelidirler. Seçici özelliklerinden dolayı partnerinde nezakete  saygıya ,görgüye  çok önem verirler. Mantıkları hep ön plandadır.  Fazla katı ve mantıklı oldukları için duyguyu ifade edemezler  Çok  seçici ve zor karar veren  kişilerdir.                  Oğlak burcu için cinsellik  ikinci plandadır. Uzun vadeli iş ve evliliği tercih eden kişilerdir. Duygu burcu olmayan oğlaklar seçici, tutucu,  kuralcı ve mantıklı  oldukları için sevgi ve aşkta çekimser  insanlardır. Güven duyduğu kişiyle uzun süreli kalıcı bir evlilik yapmayı tercih eder. Sabırlı ve sadakatli insanlardır. Aşk ve evlilikte güven ve sadakat onlar için çok önemlidir. Oğlaklar aile ve geleneklerine önem vermiş olmalarına  rağmen  işleriyle ilgili sorumluluklarını hep  ön planda tutarlar.  Bununla  beraber ailelerine karşı  koruyucu ve  ilgililerdir. Tasarlamadan, planlamadan iş yapmazlar. Hesapçılıkları  ve ekonomik davranışları her zaman ön plandadır. Endişeli ve karamsardırlar. Çünkü kaybetme korkuları vardır. Cesaretlendirilmesi ve motive edilmesi  gereken yapıları vardır. İnsanların takdirini kazanmak isterler çalıştıkları alanda en iyi ve en başarılı olmak arzusundadırlar. Gayret ve sebatkarlıklarıyla en zor engelleri aşarak hedeflerine ulaşırlar,  amaçları ise saygınlık kazanmaktır. Gelenekçilikleri  onları yeniliklere şüpheyle yaklaştırır, para kazanmak için sıkı çalışırlar. Biriktirirler. Yeniliklere kapalı, kendi çizgisinden çıkmayan bir yapıları  vardır. Eleştirel ve kısıtlayıcıdırlar.  İyi kriz yöneten sebatliı soğukkanlı kişilerdir. Finansal olarak çalışıp kazanarak kendilerini güvenceye almak  isterler bu da onları çok çalışmaya zorlar. Pazarlıkçı insanlardır. Oğlakların olumsuz yönleri duygusuzlukları, katı,  korkak, çekingen,   cimri, pinti,  kontrolcü, soğuk yapılı, otoriter,  melankolik, işkolik, ve  çıkarcı  olmalarıdır.

     Ay oğlak burcunda rahat değildir. Zarardadır. Eğlenmeyi bilmeyen oğlakların arkadaşları da sınırlı sayıda olur. Saygın ve kültür seviyesi üstün olan aklı başında insanlarla arkadaşlık etmek isterler. 

Güneş oğlak burcunda güçlü değildir.  

Jüpiter de bu burçta  yücelemez rahat değildir.  Çünkü oğlak planlı ve kuralcıdır.

Merkür ise bu burçta iyidir. Oğlak hatasız çalıştığı için merkürün pratikliği, mantıklı iletişimi bu burçta iyi çalışır.

Mars oğlakda  iyi çalışır.  Bu burçta yücelir çünkü oğlak işkolik, sağlamcı ve kuralcıdır.

Neptün de bu burçta rahat edemez  çünkü oğlak burcunda sezgisellik ve hayalcilik yoktur.

Oğlak yay ve terazi burçlarıyla uyumlu  değildir. 

    Ateş grubu olan yay  aslan ve koç burçlarıyla anlaşamaz çünkü ateş grubu burçlar oğlağı sıkıcı  kontrolcü  ve kuralcı bulurlar.

Hava grubu olan ikizler, terazi ve kova da anlaşamadığı burçlardır. 

Oğlak burcu toprak grubu olan boğa, oğlak ve başakla  ve  su grubundan  yengeç  ve balıkla anlaşır,  akrep burcuyla  cinsellikte anlaşamaz  ise  de akrebin oğlağa güven duymasından  dolayı anlaşır.

   Oğlak burçlarının hassas organları,  iskelet sistemleri, kemikleri, deri ve dişleri, eklemleri, el ayak parmakları, diz kapağı eklemleridir. Romatizmal hastalıklara ve deride egzama gibi hastalıklara da yatkındırlar.

   Oğlak burçları istedikleri her işte planlı ve düzenli çalışmalarıyla her meslekte en yüksek seviyeye   ulaşabilirler. Oğlak burçları, sorumluluk gerektiren konularda, toplumsal bütün iş alanlarında, politika,  devlet yetkilisi, kamuda devlet memurluğu, yöneticilik, bankacılık, mutemetlik,  inşaat ve emlakçılık, sigortacılık gibi sorumlulukla  ilgili  alanlarda, somut olan heykeltıraşlık gibi sanat dallarında ve sağlamlıkla ilgili ciddiyet taşıyan inşaat gibi  iş alanlarında,  yöneticilikle ilgili  işlerde,  editörlük, organizatörlük madencilik ile ilgili mesleklerde başarıyla çalışabilirler.


Astroloji haritasında evlerde bulunan gezegen ve burçlar ve açılar önemlidir. kişinin karakterini etkiler yaşam içindeki yolumuzu belirler iyi ve güvenilir bir astrolog tarafından yapılan harita analizi yaşam içindeki yolumuzu kolaylaştırır. Harita Analizi için Lunaris Astroloji okulunu tavsiye ederim. 


Astroloji Rehberiniz

Şennur Avcıoğlu