Miraç Kandili Ve Astroloji İlişkisi

Miraç Kandili Ve Astroloji İlişkisi

Miraç kandilinine özel Astrolojik bilgilerMİraç kandili olarak hepimizin bildiği konu sevgili peygamberimiz hz muhammedin bir gecede mescidi haramdan mescidi aksaya gitmesi ve oradan miraca yükselmesi olarak bilinir ve anlatılır.
Bizim burada ele alacağımız konu astroloji açısından bir değerlendirmedir. 
Sirrius  bir sabit yıldızdır
 Bir sabit yıldız çok yavaş ilerler  72 yılda 1 derece ilerler .  1900 de 12 derce 45 derece yengeç burcundaydı. 2000 yılında 14 derce 0.5 dakika yengeç burcunda…  şu sıralar 14 derce 20 dakika civarılarında.  13 ila 15 dereceyi kavuşum kabul edilebilir. 
Kanis major denilen büyük köpek takım yıldızının en parlak yıldızıdır.  Lira yıldız sirona veya Tarık ismiyle adlandırılır. Güneşten 3 kat büyük ve 10 kat parlak bir yıldızdır..
Güneşten buraya ışığın dünyaya gelmesi 8 dakika  sürer. 
Aynı şekilde sirrustan çıkıp dünyamıza gelen bir ışık 8 buçuk yılda geliyor.  Yani başka bir deyişle ışık hızında yolculuk etsek sirrusa gitmemiz 8 buçuk yıl sürer.
Yada sirrusa bişey olsa 8 buçuk yıl sonra haberimiz olur…
Bazıları dünya sakinlerinin kaderinin sirrusta yazıldığına inanır. Çünkü güneşimizin güneşi sirrius olarak bilinmektedir. Belkide cennet denilen yer sirrus dur. Kim bilir..
Kurandada  Necm suresinde şiRA yıldızının adı geçmektetedir. Necm yıldız demektir surenin adı doğrudan yıldız suresidir. ŞİRA  olarak kastetedilen yerin tefsirciler tarafından sirrius yıldızı olduğu düşünülmektedir…
Sirriyusta a b ve c den oluşan 3 lü bir yıldızdır. Ancak  sirrius a ve sirrius "b" olanlar birbirlerinin etrafında yay misali dolanırlar.  Bu yay misali dolanım 49.9 yıl sürer.
İlginç olan şudur kuranda Necm suresi  49. Ayetinde ve 9. Ayetinde şöyle geçmektedir.
49﴿ Şi'râ yıldızının rabbi de O'dur. 9﴿ Öyle ki, iki yay kadar hatta daha yakın oldu.
Taktir edersiniz bu ayetlerin  rast gelmesi mümkün değildir.
Kuranda Necm , kevkeb , buruc  anlamınada gelen burçlarla ve yıldızlarla alakalı çok bilgil vardır… bunların hepsini yıldız diye çevirmişler…
Örneğin hz ibrahim güneşe bakar aya bakar yıldızlara bakar.  Hz ibrahim kevkebe bakar. Kevkeb öngörü anlamına gelmektedir.
Kuranda Necm sureside miraç hadisesinde yaşanılanlar özetle anlatılmaktadır. Yani Hz muhammed s.a.v min miraca yükselme anlatılmaktadır.
Eski mısırda güneş sirrius kavuşumları  kişinin 1 yıl içinde yaşayabilecekleri kadersel yazının yazılacağına inanılırmış. Günümüzde ise bu bilgi özellikle miraç kandili ve beraat kandili gibi  gecelerde bu geleneksel olarak devam etmektedir…
Özellikle miraç kandilinde şu esmaların okunması tavsiye edilebilir.
REŞİYD ,  CEMİYL ,  RAHİYM , REZZAG , RAFİU , SELAM , MÜ'MİN , MUSAVVİR , MUHYİ , VEHHAB , VECİD , BAKİ , BAASİT , NAAFİU , FETTAH , LATİF , KERİYM , HAYY , 
Bu esmaların anlamlarını araştırın ve kendiniz için uygun olduğunu düşündüğünüzü huşu ve konsantrasyon içinde içinizden geldiği kadar okuyabilirsiniz…
Hayırlı kandiller 
Astrolog Arif AYDIN